Siatkarskie Mikołajki 2006 – spotkania z gwiazdami sportu z okazji Dnia Św. Mikołaja, to druga tego typu impreza którą organizowaliśmy. Pierwsza odbyła się 10 grudnia 2005 roku podczas siatkarskiego popołudnia w Hali Orbita. W tym roku ze względu na kalendarz rozgrywek PLS i LSK i odbywające się w listopadzie Mistrzostwa Świata siatkarek i siatkarzy, zakończone ogromnym sukcesem polskich siatkarzy, naszą akcję musieliśmy rozbić na dwie imprezy wiodące. W celu lepszego wykorzystania czasu pomiędzy obiema imprezami postanowiliśmy lukę pomiędzy 10 a 30 grudnia wypełnić spotkaniami w świetlicach, szkołach i innych ośrodkach. 

Nie odbyła by się ona gdyby nie pomoc partnerów akcję wspierały Polska Liga Siatkówki, Liga Siatkówki, ale przede wszystkim Klub Sportowy Gwardia Wrocław dzięki któremu dzieci mogły w imprezie uczestniczyć nieodpłatnie. Imprezę wsparli również sponsorzy Klubu, którzy przekazali swoje gadżety na nagrody. Wszystkie pozostałe wydatki zostały sfinansowane z dotacji przez Gminę Wrocław oraz ze środków własnych.

Pierwsze spotkanie zostało zrealizowane dodatkowo i miało miejsce po jednym z treningów siatkarek DIALOG Gwardii Wrocław w Hali Orbita, przed rozpoczęciem imprezy pod hasłem ”Mikołajki z trenerem osiedlowym” siatkarki wzięły udział w spotkaniu z młodzieżą, zaprezentowały swoje umiejętności podczas pokazowego meczu wspólnie z dziećmi.  Nie mogło oczywiście zabraknąć rozdawania autografów, wszyscy trenerzy wraz ze swoimi podopiecznymi zostali zaproszenie na imprezy wiodące (mecze z udziałem zespołów DIALOG Gwardia Wrocław i ENERGIAPRO Gwardia Wrocław). Uczestniczył cały zespół siatkarek wraz ze sztabem trenerskim.

Następnie przeszliśmy do organizacji imprezy wiodącej jaką był mecz inauguracyjny sezon Ligi Siatkówki Kobiet 2006/2007 z udziałem zespołów DIALOG Gwardia Wrocław i ENERGA Gedania Gdańsk. Na to spotkanie zaproszono prawie 1000 dzieci. Młodzież pochodziła z rożnych środowisk Wrocławia i jego okolic, byli do podopieczni Domów Dziecka, Rodzinnych Domów Dziecka, Świetlic Środowiskowych, Wrocławskich Szkół i wielu innych placówek. Prowadzono szereg działań promocyjnych informowano o imprezie w mediach między innymi Akademickie Radio LUZ, Słowo Polskie Gazeta Wrocławska.  Impreza podczas meczu składała się z wielu konkursów sprawnościowych i plastycznych. Konkurs na maskotkę zespołu, na najdłuższy serwis, jedzenie jabłka na czas. Konkursy z pytaniami. Oprawę widowiska uatrakcyjniał występ zespołu tanecznego DIALOG Cheerleaders. W całej imprezie wzięło udział blisko 1600 osób. Ku wielkiej radości zgromadzonej publiczności

Pomiędzy jednym a drugim meczem zgodnie z harmonogramem zorganizowano szereg spotkań w szkołach i ośrodkach. Sportowcy odwiedzili między innymi:

  • Świetlicę Środowiskową Tęcza na Praczach Odrzańskich – przy tej okazji został zorganizowany amatorski turniej siatkówki plażowej,  którego główną atrakcją był mecz zwycięzców turnieju przeciwko siatkarzom ENERGIAPRO Gwardia Wrocław (Martin Sopko, Aleksander Januszkiewicz, Radosław Szymczak, Roman Gulczyński, Marcin Ciesielski, Piotr Marciniak), w turnieju sędziowała między innymi Katarzyna Mroczkowska zawodniczka DIALOG Gwardii Wrocław, był czas na rozmowy, wymiany poglądów na temat „jak to się zaczęło”. Były wspólne zdjęcia i rozdawanie autografów.

  • Internat Centrum Kształcenia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – nasi siatkarze odwiedzili Internat, który zamieszkują niepełnosprawne dzieci  – mogli wymienić z nimi poglądy dotyczące sportu wyczynowego, a tego uprawianego przez niepełnosprawnych. Młodzież była bardzo zafascynowana spotkaniem z sportowcami, na twarzach wszystkich gościł olbrzymi uśmiech. Gośćmi byli Roman Gulczyński i Rafał Jarząbski z ENERGIAPRO Gwardia Wrocław.

  • Szkoła Podstawowa nr 118 – kolejne ze spotkań odbyło się dla dzieci ze szkoły podstawowej. Dwie zawodniczki DIALOG Gwardii Wrocław – Katarzyna Mroczkowska oraz Wioletta Szkudlarek – prezentowały swoje umiejętności, długo też musiały rozdawać autografy, dzieci były bardzo rozpromienione i zadowolone ze spotkania.

  • Gimnazjum i Szkoła Podstawowa w Bierutowie – na to spotkanie udali się zarówno siatkarze jak i siatkarki, młodzież była bardzo ciekawa jak walkę w nowym sezonie przeciwko Wicemistrzom Świata widzą wrocławscy siatkarze – Maciej Krupnik, Radosław Szymczak, Mariusz Dutkiewicz, Martin Sopko.

  • Liceum wchodzące w skład CEKiRON-u – to było drugie spotkanie w centrum tym razem udział wzięli przedstawiciele Liceum Ogólnokształcącego oraz reprezentacja Centrum w siatkówce. Młodzi ludzie wspólnie z zawodnikami i zawodniczką z drużyn Gwardii Wrocław rozegrali pokazowy mecz, podczas którego uczniowie mogli doskonalić swoje umiejętności. Po każdej akcji siatkarze oraz trenerzy próbowali instruować młodych ludzi jak wystrzec się błędów, które popełniają. Dzieci były bardzo zadowolone ze spotkania. Uczestniczyli z ramienia klubu: siatkarka DIALOG Gwardia Wrocław – Daniela Rojkova, siatkarze ENERGIAPRO Gwardia Wrocław – Karol Sramek, Bartosz Janeczek, Marcin Ciesielski, Jędrzej Śląski oraz trener Janusz Kamion.

  • Gimnazjum nr 7 – to ostatnie spotkanie jakie zorganizowaliśmy. Gościli na nim kapitan zespołu ENERGIAPRO Gwardia Wrocław Maciej Krupnik oraz rozgrywająca DIALOG Gwardii Wrocław Anna Wiśniewska.

Ostatnią imprezą, która weszła w cykl imprez Mikołajkowych, był mecz Polskiej Ligi Siatkówki. Inauguracja sezonu 2006/2007 przypadała w nietypowym terminie, tuż przed sylwestrem. Pomimo niewygodnego terminu (dzień przed sylwestrem) Hala Orbita została wypełniona zdecydowanie. W składzie przeciwników dwóch członków szerokiej kadry Raula Lozano. W Gwardii chęć odniesienia zwycięstwa, podczas zawodów konkursy dla gości Mikołaja między innymi na ilość odbić w parach, największą ilość odbić samemu, jedzenie jabłka na czas, konkursy plastyczne. Odbyło się wiele konkursów z wiedzy o siatkówce, rozdano wiele nagród. Jednak nie one były w tym dniu najważniejsze, dla nas ważny był uśmiech na twarzach dzieci, dlatego między innymi staraliśmy się drobnymi upominkami nagrodzić każdego uczestnika. Wręczaliśmy pamiątkowe ołówki, breloczki i inne skromne upominki.

Z przeprowadzonej akcji jesteśmy bardzo zadowoleni, cieszy nas duże zainteresowanie organizowanymi spotkaniami. Daje to nadzieję, że warto powtarzać tego typu imprezę w kolejnych latach. Lokalne media również interesowały się akcją relacje z imprez i ich zapowiedzi ukazywały się w prasie i telewizji między innymi: TVP3, TeDe, Telka, Słowo Polskie Gazeta Wrocławska, Słowo Sportowe.