Efektywny marsz z kijami powinien trwać około 60 minut, dlatego też ważne jest, aby kije były odpowiedniej długości i jakości. Jest to ważny czynnik komfortu, bezpieczeństwa, który decyduje o skuteczności marszu.

Kijki wykonuje się z mieszaniny włókien węglowych i szklanych lub z aluminium. Dodatkowo muszą spełniać określone wymagania. Powinny być wytrzymałe, aby można było nimi bezpiecznie i mocno podeprzeć się i odepchnąć od podłoża. Każdy kij zakończony jest ostrzem/szpicem i talerzykiem, które są wymienne. W zależności od podłoża dopasowuje się nasadki. Wszystkie nasadki i końcówki wykonane są z materiału o wysokiej odporności na złamanie i ścieranie.

Długość może być regulowana (teleskopowa) lub stała. Dla osób początkujących i chodzących po zróżnicowanym terenie (trekking) zaleca się kije teleskopowe. Kije o stałej długości zapewniają większa stabilność. Zalecane są przy chodzeniu po równym terenie i dla osób uprawiających bardziej sportową wersję Nordic Walking.

Odpowiednia długość kija do Nordic Walking uzależniona jest od wzrostu osoby. Kijem o prawidłowej długości można się odpychać za linią tułowia (mogą dzięki temu być zaangażowane mięśnie kończyn górnych, barków oraz górnej części pleców).

Właściwą długość kija wylicza się według przelicznika:

Długość kijka = 0,68 x wzrost (wynik zaokrąglamy w górę do 5)

Osoba bardziej doświadczona, mająca większą siłę fizyczną może wybrać długość kijka mierzonego według przelicznika:

Długość kijka = 0,72 x wzrost

Światowym liderem w produkcji kijów do narciarstwa, turystyki pieszej oraz Nordic Walking jest niemiecka firma LEKI oraz fiński EXEL. Kije z obydwu tych firm charakteryzują się dużą wytrzymałością, bezpieczeństwem i doskonałym wykończeniem. Dodatkowo niemieckie kijki posiadają nowoczesny system wypinania strzemiączek „Tiger” popularnie nazywany również „click and go”. Podwyższa on poziom bezpieczeństwa w sytuacjach, gdzie wymagane jest nagłe wypięcie z rękojeści bez czasochłonnej czynności zdejmowania opaski nadgarstka.

Za naszym pośrednictwem można zamawiać sprzęt do Nordic Walking i turystyczny. Dla członków Nordic Walking FAN Team oraz uczestników naszych zajęć rabaty.

KONTAKT:   Marcin Spitalniak
     
     

 e-mail

  nordicwalking@fan.org.pl

tel.

  +48 501 158 201