Jak co roku wiele organizacji bierze udział w Dolnośląskim Festiwalu Nauki. Po trzech latach przerwy czynny udział weźmie również Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy 20 września do Gimnazjum nr 5 przy ulicy Pawłowa.

Tematem przewodnim jest „Wpływ edukacji na styl życia i zdrowie człowieka„. Tego dnia będziemy dyskutować o zdrowym stylu życia i naukowym podejściu do tej sprawy. Główną częścią tego dnia będzie wykład. Tutaj specjaliści poruszą wiele aspektów uprawiania sportu i zdrowego stylu życia. Rozmawiać będziemy o zdrowym sporcie – czyli jak należy to właściwie robić, aby pomóc sobie, a nie zaszkodzić. Rozmawiać również będziemy o zdrowym odżywianiu – jak może wpłynąć na dobre samopoczucie, dobrą sprawność fizyczną. Pokażemy również jak myślenie i podłoże psychologiczne może wpłynąć na efektywność w sporcie i odnoszenie korzyści zdrowotne.

Swoją obecnością zaszczyci nas Dr inż. Marta BOREK specjalistka ds. technologii żywieniowej. Dzięki wielu pomocom naukowym przedstawi ona sposoby zdrowego odżywiania, jaki ma to wpływ na naszą kondycję fizyczną. Dzięki tej części wykładu wszyscy słuchacze nauczą się jak dobierać właściwe rodzaje pożywienia, aby być zdrowym. Dodatkową atrakcją będzie pokaz platformy Vibrafit, która na polski rynek wprowadza niemiecka firma Itermann. Szeroki wachlarz możliwości zastosowania platformy, pokazuje jak wszechstronne jest to urządzenie i jak duże możliwości wykorzystania go w naszym codziennym życiu. Wibracje wywołane platformą VIBRAFIT są przenoszone na całe ciało jednocześnie na muskulaturę osoby ćwiczącej.

Wibracje zdecydowanie polepszają krążenie krwi poprzez wywołanie bodźców w mięśniach. Poprzez trening docieramy prawie do 100% wszystkich włókien mięśniowych w każdej grupie mięśni. Nogi, brzuch, pośladki, ręce i tors jednocześnie i równomiernie są trenowane w każdej pozycji zarówno stojącej, leżącej, siedzącej czy klęczącej. I do tego wszystkiego wystarczy tylko 10 minut sesji ćwiczeniowej, aby całe ciało poddane było gruntownemu treningowi.

Na festiwalu będzie można osobiście przetestować zalety urządzenia i spróbować swoich sił. Pomocą oczywiście służą osoby, które mają styczność z urządzeniem na co dzień.

Dodatkowo na wykładzie będzie można poznać piłkarkę nożną Ewę Żyłę, która reprezentuje zespół 8-krotnych mistrzyń Polski KŚ AZS Wrocław. Dzięki niej słuchacze będą znać opinie na temat ruchu od strony sportowca. Ewa Żyła udowodni nam jak ważne w wychowaniu młodzieży jest zawodowe uprawianie sportu. Przedstawi wszystkim drogę do kariery, od czego najlepiej zacząć i jak kształtować swoją przyszłość w sporcie.

Po prezentacji wszystkich gości będzie można zadawać pytania. Mamy nadzieję, że będzie to prawdziwa dyskusja, ponieważ tylko w ten sposób można się najwięcej dowiedzieć. Wykład odbędzie się od godziny 14.30 do 16.30.

Tego dnia mamy zaplanowane więcej atrakcji. Przygotowaliśmy warsztaty, zarówno dla młodzieży jak i dorosłych. Prócz zabaw mających na celu prawidłowe dobieranie diety i ćwiczeń, zaplanowaliśmy ćwiczenia fizyczne. Będzie tu można spróbować swoich sił na wspomnianym wcześniej Vibraficie i naszym Trikke. Tutaj prosimy o zapisy do 19 września pod mailem festiwal@fan.org.pl bądź pod telefonem 501 158 301, ponieważ ilość miejsc na warsztaty jest ograniczona. Warsztaty odbywają się od godziny 12 do 14.

Dodatkowo do zaproponowania mamy wystawę prac zrobionych przez dzieci. Przy okazji tej części wydarzenia ogłaszamy konkurs, który jest kierowany szczególnie do młodzieży szkolnej. Do 16 września czekamy od wszystkich zainteresowanych na prace pod tytułem „Sport w moim życiu„. Technika jest dowolna. W zależności od ilości nadesłanych prac, będziemy się starać, aby wszystkie nadesłane prace były umieszczone na wystawie. Na zwycięzców czekają nagrody, więc zachęcamy do czynnego uczestnictwa. Wystawa odbywa się od godziny 12 do godziny 17.

W przypadku dodatkowych pytań prosimy dzwonić pod telefon 501 158 301.