26 kwietnia w Sobótce i okolicach Masywu Ślęży odbył się Rajd Przygodowy Góra Ślęża – pierwszy z Cyklu Nonstop Adventure ZHP 2008. Na ponad 60-kilometrowej trasie ścigało się 80 zawodników z różnych części Polski. Mieli do pokonania etapy rowerowe, trekingowe, biegi na orientację i kajaki na Zalewie Proszkowickim.

 

Masyw Ślęży znany jest Wrocławianom z ciekawych tras rowerowych i szlaków do pieszych wędrówek. Po raz pierwszy jednak w tych okolicach został zorganizowany rajd przygodowy, który wymagał od uczestników dobrej nawigacji, zgranego czteroosobowego zespołu z jedną osobą płci przeciwnej i umiejętności kilku dyscyplin sportu naraz. Rajd był krótki, ale wymagający na tyle, że najlepsi kończyli trasę po 8 godzinach. Było bardzo szybko, a różnice czasowe między poszczególnymi zespołami często tylko kilkuminutowe. 

O 12.00 w południe na Rynku w Sobótce, kiedy to miał miejsce wspólny start i gdzie rozpoczynał się pierwszy bieg na orientację, nikt tak naprawdę nie wiedział, czego się spodziewać na górze. A na górze poranny deszcz zrobił swoje i w wielu miejscach to właśnie błoto okazało się głównym czynnikiem spowalniającym. Po rowerze i drugim biegu na orientację na pierwsze zadanie specjalne – przeprawę przez rzekę – prowadzące teamy dojechały już koło godziny 14.00.  Potem etap kajakowy i na rowerach zawodnicy dostawali się na miejsce drugiego zadania specjalnego, gdzie mieli do pokonania sekcję linową – zjazd linowy do kamieniołomu pionową ścianą i wejście łatwiejszą drogą przy pomocy lin poręczowych. Podczas, gdy najlepsze zespoły przybiegały na metę, wiele innych dopiero przygotowywało się w bazie – w strefie zmian – do wyjścia na ostatni etap trekingowy.

Bardzo dużo emocji dostarczyła walka o pierwsze miejsce. Zespoły Speleo Salomon i Deuter Adventura do samego końca ostro walczyły, często praktycznie depcząc sobie po piętach. Ostatecznie o godzinie 19.54, jako pierwsi wpadli na metę zawodnicy Speleo, a dopiero pół godziny później Adventura. Trzecie miejsce zajął SX Sport Freeride Team z czasem 9 godzin i 35 minut. Całą trasę pokonało w sumie 7 zespołów, ale wszyscy, którzy walczyli do samego końca nie mieszcząc się później w limitach czasowych, zasługują na wielkie gratulacje.

Relację „na żywo” ze Ślęży można znaleźć na stronie rajdu, a następnym z Cyklu Nonstop Adventure ZHP 2008 jest Rajd Przygodowy Szarpanina, który odbędzie się w okolicach Bełchatowa w dniach 6 – 8 czerwca. Wszystko można znaleźć oczywiście na www.nonstop.podgore.pl.

Ola Drewienkowska