Dzień Wszystkich Świętych jest okazją do zadumy i głębokich przemyśleń. Jest to również dzień, w których wspominamy wielkie osobistości, których nie ma już wśród nas. Dziś chcąc utrwalić pamięć po największych sportowcach, wspominamy ich życie i przytaczamy osiągnięcia.

 

o Janusz Galicki (5 lutego 1931 – 29 listopada 2006) Działacz lekkoatletyczny, główny organizator mityngu w chodzie sportowym ” O Złote Buty Jana Kilińskiego”.

o Olgiert Ciepły (28 marca 1936 – styczeń 2007) Zawodnik lekkoatletyczny wunderteamu, dwukrotny olimpijczyk i pięciokrotny mistrz Polski w rzucie młotem.

o Jan Raszka (2 grudnia 1928 – 5 lutego 2007) Uczestnik zimowych igrzysk olimpijskich w Cortina d´Ampezzo w 1956 w kombinacji norweskiej. W 1956 roku zdobył mistrzostwo Polski jako pierwszy narciarz spoza Zakopanego

o Emil Kiszka (5 grudnia 1926 – 9 lutego 2007) Czołowy sprinter Polski po II wojnie światowej, olimpijczyk, czterokrotny mistrz kraju i jedenastokrotny rekordzista.

o Klementyna Zielniok – Dyś (zm. 6 marca 2007) Reprezentantka Polski w siatkówce, zawodniczka Spójni oraz AZS AWF Warszawa; wielokrotna mistrzyni kraju.

o Stanisław Dragan ( 21 listopada 1941 – 21 kwietnia 2007) Bokser wagi półciężkiej, brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Meksyku.

o Jan Strzelczyk (1942 – 31 sierpnia 2007) Jeden z najsłynniejszych polskich trenerów siatkówki, twórca „podwójnej krótkiej”.

o Maria Kwaśniewska – MalczewskaWybitna lekkoatletka, w 1936 roku zdobyła brązowy medal berlińskich igrzysk w rzucie oszczepem, działacz Polskiego Komitetu Olimpijskiego

W takie dni jak ten przypominamy sobie również sylwetki znanych osobistości. Jedna z nich jest Hubert Jerzy Wagner. Urodził się 4 marca 1941 roku. Czterokrotnie zdobył tytuł mistrza Polski oraz wicemistrzostwo i brązowy medal Mistrzostw Polski z klubem akademickim z Bielan. Ale Hubert Wagner był przede wszystkim świetnym trenerem. Zmarł w marcu 2002 roku. Tego nieszczęsnego dnia samochód, którym kierował Wagner zjechał z drogi i uderzył w inne auta. Jak się potem okazało pan Hubert doznał zawału serca i po utracie przytomności stracił kontrole nad pojazdem. Niestety nie udało się go uratować.

Kolejną osobistością związaną ze sportem, o której warto wspomnieć jest Zdzisław Ambroziak. Urodził się 1 stycznia 1944 roku, a zmarł 23 stycznia 2004. Był polskim siatkarzem i dziennikarzem sportowym. Był trzykrotnym Mistrzem Polski, dwukrotnym wicemistrzem, brązowym medalistą Mistrzostw Europy w Stambule. Dwukrotnie uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich. Reprezentował kadrę Polski w ponad 200 meczach w latach 1963-1972.

Nieocenioną stratą dla Polskiej Siatkówki będzie śmierć Arkadiusza Gołasia. Urodził się w 1981 roku, a zginął 16 września 2005 roku w Griffen. Był polskim siatkarzem, olimpijczykiem, reprezentantem Polski w latach 2001-2005. Zginął w wypadku samochodowym mając 24 lata.

Stratą dla siatkówki będzie również śmierć Piotra Wolnego. Znany był jako długoletni trener w Gwardii Wrocław oraz szkoleniowaiec kadry Polek. Dzięki swojemu poświęceniu stał się doskonałym fachowcem i cenionym nauczycielem. W latach 90. razem z Edwardem Superlakiem prowadził reprezentację siatkarek. Zmarł nagle w wieku 50 lat.

Wszystkie te tragedie, prócz strat dla polskiego sportu, przypominają nam jak kruche jest ludzkie życie i że trzeba doceniać każdą chwilę. Wspominając życie wymienionych wcześniej osób możemy uczyć się na ich doświadczeniu i popełnianych błędach, brać przykład z ich determinacji do osiągania celów, pamiętać, że istnieli.

Kasia MoskalInicjatywa PR