Zachęcamy Państwa do skorzystania z nowej propozycji dla członków naszego Stowarzyszenia i nie tylko dla nich. Nordic Walking FAN TEAM to zupełnie nowa moda na spacery i podróże. A jak wiemy chodzimy każdego dnia i to nie małe odległości.

Grupa powstaje wzorem pod naciskiem coraz większej popularności tej formy ruchowej. Dlatego we Wrocławiu tak jak i w całej Europie w niezwykle dynamicznej formie wkracza ciekawe zjawisko, jakim jest Nordic Walking. To zupełnie nowa forma aktywności ruchowej dla każdego. Pomysłodawcami chodzenia z kijami są Finowie, w tym kraju blisko 750 tys. osób uprawią tę formę aktywności fizycznej.

Nordic walking to nic innego jak naturalny marsz wzbogacony techniką odpychania się od podłoża za pomocą specjalnie skonstruowanych kijków, których umiejętne używanie angażuje górną połowę naszego tułowia. Szczególnie odczuwane jest to podczas energicznego spaceru ale równie dobrze z zalet N/W skorzystają osoby, które mają problemy z własnym aparatem ruchowym lub takie, które z różnych powodów zdrowotnych lub zwyczajowych stroniły od ruchu.

Nordic Walking to nie tylko aktywność fizyczna to również poprawa własnego zdrowia. Maszerując w spokojnym tempie jesteśmy w stanie spalić nawet 125 kcal. Dzięki „kijkom” podczas spaceru pracuje całe nasze ciało, górne partie takie jak: kark, klatka piersiowa, barki, ramiona, przedramienia, mięśnie grzbietu oraz dolne: biodra, uda czy łydki. Podczas godzinnego joggingu zmęczymy się bardziej niż trwającego tyle samo treningu nordic walking, ale podczas spaceru z kijami spalimy znacznie więcej kalorii, a co najważniejsze nie będziemy obciążać stawów i kręgosłupa – wyjaśnia Magdalena Bulanowska, rehabilitantka i trener nordic walking.

SPORT DLA WSZYSTKICH

Ogromną zaletą tej formy ruchu jest brak przeciwwskazań do treningu, a co najważniejsze mogą ją uprawiać wszyscy wnukowie, rodzicie i dziadkowie. Adam Górczyńskiredaktor naczelny „Mody na Zdrowie” i entuzjasta nordic walking – powiedział – Na spacery z kijkami udało mi się namówić najpierw mojego jedenastoletniego syna Jasia, potem moją siedemdziesięcioletnią mamę, która mieszka w Gdyni i zawsze lubiła chodzić na długie spacery nad morzem. Teraz spacer stał się dla niej przyjemniejszy i jeszcze zdrowszy. Dziwi mnie to, że nordic walking, popularny w innych krajach europejskich wśród ludzi w każdym wieku, nie dotarł jeszcze do Polski.

DLACZEGO WARTO UPRAWIAĆ „KIJE”

Podczas treningu nordic walking tętno wzrasta średnio o 15-17 uderzeń na minutę. Mięsień sercowy pompuje więcej krwi, dzięki czemu nasz organizm jest lepiej dotleniony. W efekcie przybywa nam energii, poprawia się samopoczucie, a dodatkowo – w dłuższej perspektywie – wzmacnia się układ krążenia i zmniejsza ryzyko zawału. Sięgając po specjalnie skonstruowane kijki, nie narażamy się także na kontuzje, unikamy obciążenia stawów czy też kręgosłupa. To ma ogromne znaczenie w przypadku osób, które cierpią na schorzenia układu kostno-stawowego. Nordic walking pomaga łagodzić dolegliwości stawowe, zwłaszcza związane ze stawami kolanowymi, a nawet biodrowymi! Co więcej, jest zalecany jako forma rehabilitacji ortopedycznej i kardiologicznej oraz w walce z nadwagą. Dodatkowo, co jest bardzo istotne, w porównaniu z innymi dyscyplinami sportu, nie wymaga wielkich nakładów finansowych.

Nordic Walking FAN Team

e-mial: nordicwalking@fan.org.pl
tel. +48 501 158 201