Dziś w Hali Orbita odbyło się pierwsze szkolenie z zakresu Pierwszej Pomocy z użyciem defibrylatora AED dla siatkarzy Gwardii oraz pracowników hali Orbita.

 

Defibrylator to półautomatyczne urządzenie, które pozwala dostarczenie energii potrzebnej do przywrócenia normalnego rytmu pracy serca w sytuacji zaburzenia pracy mięśnia sercowego czyli, śmiertelnego w skutkach, migotania komór.

Problem ten niestety czasem dotyka też młodych ludzi uprawiających sport. Wielu wrocławian pamięta zapewne tragiczny wypadek Jakuba z gimnazjum przy ul. Kłodnickiej z przed trzech lat, kiedy to podczas szkolnego meczu koszykówki zasłabł na parkiecie i pomimo natychmiastowych wysiłków nauczycieli nie udało się już przywrócić mu przytomności. W sierpniu tego roku 16-letni piłkarz Groclinu podczas treningu również nie odzyskał przytomności po upadku na murawę boiska. W każdym z tych przypadków przyczyną tragicznych następstw była niewydolność krążeniowo-oddechowa.

To właśnie prawidłowy sposób zachowania się w takich sytuacjach ćwiczyli uczestnicy szkolenia. Poznali także zasady oceny stanu poszkodowanego i sposoby udzielania pomocy noworodkom, dzieciom i osobom dorosłym. Trzeba bowiem zauważyć, że sposoby postępowania w każdym przypadku niewiele ale istotnie się różnią, a wczesne użycie defibrylatora nawet przez osobę nie posiadającą wykształcenia medycznego znacznie zwiększa szanse na przeżycie. O tym, jak duży jest to problem mogą świadczyć statystyki: według danych Polskiej Rady Resuscytacji profesjonalnym służbom ratowniczym, w naszych warunkach udaje się uratować co dwudziestą osobę z NZK

Fundacja WOŚP, której działalność jest skierowana min. na naukę ratowania dzieci posiada licencję AHA ( Amerykańskiego Stowarzyszenia Serca) na prowadzenie szkoleń ratowników na wszystkich poziomach zaawansowania (włącznie ze szkoleniem instruktorów). Certyfikaty poświadczające posiadane kwalifikacje, wydawane po zaliczeniu egzaminu praktycznego przez Fundację WOŚP są honorowane na całym świecie.

Jest to pierwsze szkolenie Fundacji w ramach projektu ReStart dla Serca mające na celu poprawę bezpieczeństwa w klubach uczestniczących w rozgrywkach Polskiej Ligi Siatkówki.

Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Promocji Sportu FAN oraz wsparciu projektu przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy kluby siatkarskiej ekstraklasy będą miały do dyspozycji nowoczesne urządzenia umożliwiające udzielenie skutecznej pomocy osobie, u której doszło do Nagłego Zatrzymania Krążenia (NZK).

Defibrylator pozyskany przez MOSiR dzięki KS Gwardia Wrocław, będzie już drugim tego typu urządzeniem we Wrocławiu do dyspozycji w obiektach sportowych (jak na razie jedyny jest w hali przy ul. Krupniczej – w siedzibie fan.org.pl).

Dodatkowe informacje: Marek Górecki – Koordynator projektu
tel. 0603 988 360
e-mail: koordynator@fan.org.pl