Święto Wrocławskiego Rowerzysty to impreza masowa, której ideą przewodnią jest promowanie miasta przyjaznego ludziom, gdzie można oddychać czystym powietrzem, bezpiecznie, szybko i ekologicznie poruszać się z miejsca na miejsce na rowerze oraz aktywnie odpoczywać, czerpiąc radość i zdrowie z obcowania z czystym, naturalnym środowiskiem.

UWAGA! KONKURS!!!

Dla najbardziej odlotowo przebranej rodzinki mamy nagrodę w postaci kompletu rowerów FELT ufundowanych przez Centrum Rowerowe Harfa Harryson Robotnicza 52a!

Do udziału w rowerowym święcie zaproszeni zostali wszyscy najważniejsi decydenci odpowiedzialni za rozwój ruchu rowerowego w naszym mieście, łącznie z najważniejszym z nich  – Prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem. Liczne zgromadzenie rowerzystów będzie bowiem doskonałą okazją  do publicznej dyskusji na temat dalszych perspektyw rozwoju ruchu rowerowego w mieście oraz prezentacji planów Urzędu  Miasta  w zakresie działań pro-rowerowych i pro-ekologicznych. Obecność przedstawicieli będzie wyraźnym sygnałem dla środowiska rowerowego (kilkanaście tysięcy osób jeżdżących rowerem na co dzień i kilkaset używających systematycznie do reakcji), że jego interesy są traktowane poważnie przez władze miejskie.

Sprawdzimy wspólnie kto z polityków i urzędników traktuje temat rowerowy poważnie i kto ma odwagę na wspólną zabawę z rowerzystami. Dla specjalnych gości bez roweru będziemy mieli przygotowane honorowe miejsca na rykszach prowadzących peleton.

Święto Wrocławskiego Rowerzysty jest nawiązaniem do odbywającego się w poprzednich latach w naszym mieście ogólnopolskiego Dnia Bez Samochodu. Impreza ta, przypadająca w pierwszy weekend czerwca jest obchodzona z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska. Owo święto ma charakter pro-rowerowy zresztą nie tylko w naszym kraju – co roku w Berlinie odbywa się w tym czasie największa na świecie demonstracja rowerowa Sternfahrt. W tym roku, z uwagi na gorączkę wyborczą, zarówno w Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu imprezy rowerowe zostały przesunięte na kolejny weekend.

Program imprezy 14.06.2009

  • 11:00 – pl. Solny – zbiórka (zobacz na mapie)
  • 11:00 – 11:30     Powitanie przez organizatorów i gospodarzy miasta. Krótkie wystąpienia gości. Przejazd wokół Ratusza. Start peletonu.
  • 11:45 – 13:30     Wielki Przejazd Rowerowy głównymi ulicami miasta
  • 13:30 – 16:00     Bajk-piknik na Wzgórzu Andersa. W programie między innymi:
  • Konkursy z nagrodami: do wygrania rowery FELT dla najbardziej odlotowo przebranej rodzinki rowerowej, a także wejściówki do Wrocławskiego Parku Wodnego, akcesoria rowerowe i inne
  • Debata „Powiedz co Cię boli jako rowerzystę” – czyli sto pytań do wrocławskiego oficera rowerowego Daniela Chojnackiego
  • Akcja „Nie daj się złodziejom” – bezpłatne znakowanie rowerów przez Policję
  • Darmowy poczęstunek ekologiczny i wegetariański
  • Pokazy trialu – akrobacji rowerowych;Pokazy jazdy na tall-bike, czyli rowerach wysokich
  • Malowanie twarzy – nie tylko dla najmłodszych

Impreza organizowana jest przez Wrocławską Inicjatywę Rowerową pod patronatem Gminy Wrocław, w partnerstwie z Wrocławskim Parkiem Wodnym i Dolnośląską Fundacją Ekorozwoju.

Kontakt z organizatorami: